Terapie

co leczymy ?

  • Dysfunkcje kręgosłupa (m.in. dyskopatie, rwa kulszowa, udowa, ramienna, problemy związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, stanozami, niestabilnościami kręgosłupa, bóle i zawroty głowy, drętwienia i mrowienia w obrębie rąk, ogólne dolegliwości bólowe kręgosłupa).
  • Dysfunkcje i dolegliwości bólowe w obrębie kończyny górnej (m. in. zespół bolesnego barku, bark zamrożony, uszkodzenia stożka rotatorów, łokieć tenisisty i golfisty, zespół cieśni nadgarstka)
  • Dysfunkcje i dolegliwości bólowe kończyny dolnej (bóle biodra, kolana, stawu skokowego i stopy)
  • Rehabilitacja pooperacyjna (m. in. po operacjach kręgosłupa, rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, usunięciu i szyciu łąkotek, endoprotezach stawu kolanowego i biodrowego, operacjach w obrębie barku)
  • Rehabilitacja pourazowa (m. in. po złamaniach, urazach tkanek miękkich, uszkodzeniach więzadłowo-stawowych, mięśniowych)
  • Dysfunkcje i dolegliwości bólowe w obrębie miednicy
  • Terapia blizny po zabiegach operacyjnych
  • Wady postawy

Jest dziedziną fizjoterapii stosowaną w dysfunkcjach układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Oparta jest na leczeniu manualnym poprzedzonym szczegółowym badaniem pozwalającym zlokalizować przyczynę problemu oraz struktury nieprawidłowo funkcjonujące (mięsnie, nerwy, stawy, struktury więzadłowe czy torebkowe). W terapii manualnej wykorzystuje się szereg technik terapeutycznych takich jak terapię tkanek miękkich, masaż, mobilizację, manipulację, neuromobilizacje, które pozwalają usunąć ból, przywrócić ruchomość kręgosłupa i stawów obwodowych oraz poprawić codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Jest to metoda fizjoterapii oparta na koncepcji taśm anatomicznych stworzonych przez Toma Mayersa, która przywraca równowagę wewnątrz struktur powięziowych otaczających mięśnie i narządy w organizmie człowieka. Dzięki optymalizacji napięć powięzi oraz przywróceniu mobilności i elastyczności tkanek miękkich wpływa na usunięcie dolegliwości bólowych, przywrócenie prawidłowej postawy ciała i swobody ruchu, zwiększenie zakresu ruchomości w stawach, a także poprawę pracy narządów wewnętrznych. Metoda ta stosowana jest m.in. w terapii bólu kręgosłupa, bólów mięśniowo – stawowych, urazów tkanek miękkich i przeciążeń narządu ruchu.

Jest metodą polegającą na manualnej pracy na narządach wewnętrznych zlokalizowanych w jamie brzusznej. Polega na badaniu i leczeniu nieprawidłowości w ich obrębie. Terapia ta bazuje na anatomii i fizjologii człowieka oraz znajomości zależności i połączeń pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym, a narządami wewnętrznymi. Stosowana w problemach układu pokarmowego, uroginekologii oraz dysfunkcjach narządu ruchu.

Plastrowanie dynamiczne – metoda terapeutyczna wspomagająca w leczeniu urazów oraz innych dysfunkcji układu mięśniowo-stawowego. W zależności od zastosowanej techniki kinesiotaping może działać przeciwbólowo, rozluźniać bądź wspomagać mięśnie w pracy, stabilizować staw, a także wspomagać usuwanie obrzęków limfatycznych.

Jest metodą fizjoterapeutyczną polegającą na nakłuwaniu punktów spustowych przy pomocy specjalnych, sterylnych igieł.
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe to nadwrażliwe punkty w obrębie mięśni szkieletowych, możliwe do wyczucia jako guzek bolesny przy nacisku. Punkty te powodują bóle promieniujące, tkliwość uciskową oraz często są przyczyną bólu rzutowanego, czyli bólu odczuwanego przez pacjenta w innym miejscu niż jego właściwa przyczyna. W trakcie zabiegu fizjoterapeuty oddziałuje na płytkę motoryczną powodując przyspieszenie regeneracji i przebudowy komórek mięśniowych. Efektem terapeutycznym jest obniżenie napięcia mięśniowego i zmniejszenie lub zniesienie dolegliwości bólowych. Warto dodać, że igłowanie medyczne pomimo, że używa takich samych igieł to w samej metodyce, technice zabiegu oraz efektach terapeutycznych nie ma nic wspólnego z popularnymi zabiegami akupunktury.

Jest postępowaniem rehabilitacyjnym mającym na celu przywrócenie pełnej sprawności ruchowej utraconej w wyniku urazu narządu ruchu. Wprowadzenie jak najszybszego działania fizjoterapeutycznego wpływa na usunięcie bólu, resorpcję obrzęków, przyspiesza proces gojenia tkanek, zmniejsza powstawanie zrostów, przywraca zakres ruchomości stawu, a także poprawia elastyczność, siłę i wytrzymałość mięśni. Brak lub niewłaściwe leczenie może prowadzić do powstawania przewlekłych dolegliwości bólowych, a to z kolei często doprowadza do kolejnych kontuzji. Najczęstszymi problemami z którymi zgłaszają się pacjenci są: uszkodzenia, stłuczenia, naciągnięcia czy naderwania mięśni, stany po złamaniach kości, skręcania stawów, uszkodzenia łąkotek, więzadeł krzyżowych/ pobocznych, zwichnięcia rzepki, urazy mięśni stożka rotatorów czy urazy kręgosłupa.

Rehabilitacja przed i pooperacyjna jest podstawowym elementem postępowania okołooperacyjnego. Pacjenci odpowiednio przygotowani do zabiegu chirurgicznego znacznie szybciej wracają do pełni sprawności. Ważne też jest jak najszybsze rozpoczęcie fizjoterapii już po operacji i przejście całego procesu leczenia pod okiem terapeuty. Dzięki temu skracamy czas powrotu do zdrowia i odpowiednio adaptujemy organizm by uniknąć dalszych problemów zdrowotnych w przyszłości.