Uroginekologia
Fizjoterapia uroginekologiczna – jest jedną ze specjalizacji fizjoterapii skoncentrowaną na zapobieganiu i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy mniejszej oraz opiece nad kobietami w ciąży i po porodzie.
Dolegliwości dna miednicy dotykają ponad 30% kobiet i nierzadko są bagatelizowane zarówno przez pacjentki jak i lekarzy. Wiele kobiet słyszy z ust specjalistów „taka jest pani uroda”. Fizjoterapia uroginekologiczna wychodzi naprzeciw tym problemom, w większości przypadków z dużym powodzeniem.
Co to są mięśnie dna miednicy?
Jest to bardzo ważna grupa mięśni odpowiedzialna za prawidłową funkcję układu moczowego, stabilizację postawy, odpowiednie ułożenie narządów wewnętrznych oraz seksualność. Dno miednicy jest niejako „ośrodkiem dowodzenia” – wewnętrznym centrum ciała kobiety, a prawidłowa praca mięśni i ich powiązanie z pracą innych organów znacznie przyczynia się do poprawy samopoczucia i witalności.
W jakim celu warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Pierwszym i podstawowym powodem wizyty w gabinecie jest profilaktyka dysfunkcji dna miednicy, której celem jest nauka świadomości swojego ciała. Dodatkowo pacjent/ka uczy się czucia ciała, przyjmowania prawidłowej postawy i ergonomicznego wykonywania czynności życia codziennego oraz edukacji oddechowej. Wszystkie te elementy ściśle wpływają na prawidłowe ustawienie miednicy i pracę mięśni w jej obrębie, dzięki czemu możemy uniknąć problemów w przyszłości. Profilaktyka szczególnie istotna jest u kobiet w ciąży oraz po porodach siłami natury, kobiet wchodzących w okres menopauzalny oraz sportowców.
- Drugim powodem konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym jest leczenie dysfunkcji i dolegliwości związanych z pracą dna miednicy. Najczęstszymi problemami są wysiłkowe nietrzymanie moczu, gazów i stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej czy przewlekłe dolegliwości bólowe miednicy i kręgosłupa lędźwiowego.
Czym się zajmujemy? Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym?
- przygotowanie do porodu, dobór odpowiedniej aktywności fizycznej
- dolegliwości bólowe w ciąży (m. in. bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego, rwa kulszowa)
- powrót do aktywności fizycznej po porodzie
- rozejście mięśnia prostego brzucha
- blizna po cesarskim cięciu, epizjotomii
- ból podczas stosunku
- wysiłkowe nietrzymanie moczu, gazów, stolca
- parcia naglące na pęcherz
- obniżenie narządów miednicy mniejszej
- dolegliwości bólowe miednicy
- bolesne miesiączkowanie
- przed i po operacjach ginekologicznych
- profilaktyka dysfunkcji dna miednicy
Jak wygląda terapia?
Pracujemy zawsze indywidualnie, jeden na jeden w atmosferze pełnego komfortu i dyskrecji. Po zebraniu szczegółowego wywiadu terapeuta przeprowadza badanie fizjoterapeutyczne i ocenia pracę mięśni dna miednicy. Następnie dobiera odpowiednie formy terapii, m.in. terapię manualną, techniki osteopatyczne, terapię wisceralną, kinesiotaping i indywidualny trening mięśni dna miednicy. Wszystkie wykonywane techniki są bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent poznaje też ćwiczenia domowe i zalecenia odnośnie życia codziennego, tak żeby efekty terapii były jak najszybsze i długotrwałe.